وظایف ترخیص کار گمرک و اهمیت آن

وظایف ترخیص کار گمرک و اهمیت آن

ترخیص کار گمرک

ترخیص کار گمرک کیست ؟

 • ترخیص کار گمرک کیست ؟ فعالیت ترخیص کار گمرک در چه زمینه ای است ؟ وظایفش چیست ؟ ترخیص کار چه اهمیتی دارد و چرا جهت ترخیص و خروج کالا نیاز به ترخیص کار الزامی می باشد ؟ سوالاتی است که در این مقاله به آن پاسخ داده می شود .

 

 • ترخیص کار گمرک اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند که به وکالت از صاحبان کالا، رویه های گمرکی واردات، صادرات، ترانزیت، ورود موقت، صدور موقت و مرجوعی را در گمرکات کشور انجام می دهند .

 

 • به عبارتی ترخیص کاری بخشی از فعالیت بازرگانی واردات و صادرات می باشد که طی عملیات و تشریفات گام به گام، کالای وارداتی و صادراتی از گمرک خروج می گردد.

 

اهمیت ترخیص کار گمرک چیست 

 • دلایل اهمیت ترخیص کار چیست و چرا باید امور مربوط به ترخیص کالا را به ترخیص کار محول نماییم ؟ 
 • در جواب این سوالات باید گفت ترخیص کالا از گمرک نیاز به وکیل ماهر و باتجربه دارد که در اصل حق العملکاران گمرکی می باشند که به وکالت از صاحبان کالا امور مربوط به تشریفات ترخیص کالا را انجام میدهند . 

 

 • اهمیت ترخیص کار بویژه ترخیص کار ماهر از این جهت می باشد که کالاهای وارداتی و صادراتی معمولا دارای ارزش بالایی هستند و سرمایه صاحبان کالا می باشند؛ نداشتن ترخیص کار و گاهاً انتخاب نادرست ترخیص کار می تواند خسارت جبران ناپذیری در پی داشته باشد 

 

 • عدم آگاهی، دانش و مهارت ناکافی ترخیص کار می تواند به مواردی همچون قاچاق کالا، جریمه های سنگین، ماندگاری و ایستایی کالا در گمرک و افزایش هزینه های انبارداری و دموراژ کالا و کانتینر، راکد ماندن سرمایه صاحبان کالا در گمرک و در بدترین حالت متروکه  شدن کالا منجر گردد و برای صاحبان کالا طاقت فرسا و خسارت بار گردد.

تفاوت ترخیص کار رسمی و غیررسمی

 • طبق ماده 190 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی ترخیص کار گمرک درواقع حق العمل کار و کارگزار گمرکی می باشد که پس از طی کردن مراحل قانونی موفق به دریافت پروانه حق العملکاری یا به عبارتی کارت شناسایی گمرک ایران شده اند. 

 

 • البته تبصره 1 همین ماده 190 به اشخاص حقوقی و صاحبان کالا این امکان را داده که به صورت وکالتی کارمندان خود را به عنوان ترخیص کار به گمرکات معرفی کنند. 

 

 • وزارت اقتصاد پیشنهاد حذف تبصره یک ماده 190 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی  را به دلایل ذیل ارائه داده است که در صورت تصویب آن و حذف این بند از ماده 190 فقط ترخیص کاران رسمی و حق العملکاران مجاز به انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا از گمرکات کشور را دارند : 

 

 • لزوم داشتن علم و دانش علمی و عملی و آشنایی با قوانین و مقررات پیچیده تجارت الکترونیک در جهان امروز، ایران را مانند سایر کشورها الزام به استفاده از کارگزاران گمرکی در انجام امور گمرکی و تجارت خارجی می نماید .انجام تشریفات گمرکی به دلیل تنوع مقررات داخلی و خارجی و پیچیدگی های تجارت الکترونیک نسبت به گذشته مستلزم انجام امور گمرکی توسط افرادی هست که مهارت و دانش لازم را دارند چنانچه بسیاری از کشورها با گسترش تجارت الکترونیک، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا را صرفاً توسط حق العملکاران و کارگزاران گمرکی (customs broker) مجاز می دانند . 

 

 • ترخیص کار رسمی و حق العملکار گمرکی به جهت داشتن اسناد و مدارک شناسایی در گمرک ایران برای صاحبان کالا و ارگان های دولتی قابل شناسایی می باشند به مانند وکیل که دارای مدرک وکالت می باشد . مگر در دعاوی حقوقی و کیفری و دفاع از خود در دادگاه به سراغ افراد که فاقد پروانه وکالت هستند می رویم ؟ نگهداری سوابق کارگزاران و حق العملکاران گمرکی در گمرک ایران موجب کنترل عملکرد ترخیص کاران رسمی و حفظ منافع صادرکنندگان و واردکنندگان می گردد در صورتی که ترخیص کاران غیررسمی هیچگونه اطلاعات در گمرک ایران و سازمان های ذیربط ندارند و درصورت انجام عملی اشتباه، پیگیری از ترخیص کاران غیررسمی برای صاحبان کالا مشکل خواهد بود .

 

 • عدم استفاده از ترخیص کار رسمی ممکن است تبعاتی همچون قاچاق کالا، ایجاد اختلاف با گمرک در ارزش و تعرفه و ایستایی کالا در گمرک داشته باشد .

 

 وظایف ترخیص کار گمرک چیست ؟ 

 • ترخیص کار گمرک در ابتدا باید حافظ کالا باشد از مرحله بارگیری و حمل کالا از مبدا تا تخلیه در انبارها و اماکن گمرکی، بارگیری و تحویل کالا در مقصد باید در نگهداری و سلامت بار توجه کامل داشته باشد .

 

 • ترخیص کار گمرک باید امین صاحب کالا بوده و خود را به عنوان زیرمجموعه و حافظ منافع صاحب کالا بداند.

 

 • ترخیص کار گمرک باید اسناد و مدارک مورد نیاز جهت ارائه به گمرک و انجام تشریفات گمرکی را در زمان مناسب و قبل از ورود کالا به مرزهای گمرکی تهیه نماید تا از تاخیر در ترخیص کالا و ایستایی کالا در گمرک ممانعت نماید .

 

 • تاخیر در ترخیص و خروج کالا به جهت راکد ماندن سرمایه صاحبان کالا و افزایش هزینه های انبارداری، دموراژ و نگهداری در گمرک و حتی احتمال متروکه شدن کالا در گمرک ضررهای جبران ناپذیری یرای صاحبان کالا در پی دارد . 

 

 • ترخیص کار گمرک موظف هست با رعایت قوانین و مقررات گمرکی، هزینه های ترخیص کالا از گمرک را حتی الامکان به حداقل برساند .

 

 • ترخیص کار گمرک بازرگان ، ترخیص کار گمرک بندرعباس ، ترخیص کار پیله وری اعضای فعال کارگروه ترخیص بار بازرگان می باشند که کلیه امور حمل ، ترخیص و ثبت سفارش را در گمرکات مربوطه برعهده دارند .  

خلاصه مباحث ترخیص کار گمرک و وظایف آن 

 • ترخیص کار گمرک شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که به وکالت از صاحب کالا، امور گمرکی کالای متعلق به صاحب کالا را انجام می دهد . 
 • ترخیص کاری عبارتست از انجام تشریفات گمرکی کالای موجود در گمرک جهت خروج با هدف واردات، صادرات، مرجوعی، ترانزیت می باشد . 
 • اهمیت ترخیص کار گمرک به دلیل انجام تخصصی امور ترخیص و تسریع در روند خروج کالا از گمرک می باشد.
 • عدم وجود ترخیص کار متخصص در اغلب موارد منجر به قاچاق کالا، جریمه های سنگین، ماندگاری و ایستایی کالا در گمرک، افزایش هزینه های انبارداری، دموراژ کالا در گمرک و راکد ماندن سرمایه صاحبان کالا و متروکه شدن کالا گردد . 
 • ترخیص کار رسمی یا حق العمل کار دارای پروانه رسمی و کد شناسایی از گمرک ایران می باشند .

 

 

 

اشتراک گذاری این مقاله
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی

آخرین مقالات

برچسب ها

اهمیت ترخیص کار بندرعباس ترخیص از بوشهر ترخیص از گمرک ترخیص از گمرک بازرگان ترخیص از گمرک بازرگان با پیله وری ترخیص از گمرک بندرعباس ترخیص با ثبت آماری ترخیص با پیله وری ترخیص در گمرک بازرگان ترخیص پیله وری ترخیص پیله وری بازرگان ترخیص کار ترخیص کار بازرگان ترخیص کار بندرعباس ترخیص کار بوشهر ترخیص کار رسمی ترخیص کار صادرات ترخیص کار مرز بازرگان ترخیص کار واردات ترخیص کار پیله وری ترخیص کار پیله وی ترخیص کار گمرک ترخیص کالا ترخیص کالا از بازرگان ترخیص کالا از بندرعباس ترخیص کالا از گمرک ترخیص کالا با پیله وری ترخیص گمرک بازرگان ثبت سفارش حذف ارز 4200 حذف واردات خودرو سواری سامانه ترخیص کالا از گمرک شرکت ترخیص بازرگان نیاز به ترخیص کار واردات خودرو سواری واردات خودرو سواری منتفی شد ورود به سامانه جامع تجارت ورود به سامانه جامع تجارت ، ثبت سفارش وظایف ترخیص کار ویژگی های ترخیص کار پیله ور چیست پیله ور کجاست پیله وری یعنی چه گمرک شهید رجایی