ترخیص نخ از گمرک بازرگان

ترخیص نخ از گمرک بازرگان

نخ چیست؟

√ نخ به انگلیسی Thread، رشته ای بلند، معمولا نازک و باریک می باشد که از انواع الیاف طبیعی یا مصنوعی و ترکیبی از هر دو با روش ریسندگی تولید می گردد و در صنایع مختلف نقش مهم و اساسی در تولید کالاهای واسطه ای و مصرفی دارد. 

 

واردات نخ به عنوان مواد اولیه در صنایع مختلف نساجی ، فرش و صنایع دستی ، جراحی و پزشکی ، صنعت چرم ، بسته بندی ، کشاورزی و… در انواع مختلف و از کشورهای مختلف انجام می گردد. 

الیاف چیست؟

 الیاف یک رشته نازک از ماده طبیعی یا مصنوعی و مهم ترین ماده تشکیل دهنده نخ و پارچه می باشد که طی فرآیند نخ ریسی به نخ تبدیل می گردد. 

الیاف در 2 نوع الیاف طبیعی و مصنوعی می باشند 

الیاف طبیعی

  الیاف طبیعی از طبیعت و با منشا گیاهی ، جانوری و معدنی می باشند که جهت کاربرد در صنایع مختلف، نیاز به تغییر در کلیت ماهیت آن نمی باشد و براساس منشا تشکیل به 3 دسته عمده طبقه بندی می گردد: 

 

1- الیاف طبیعی حیوانی که از پشم بدن جانوران یا موی حیوانات تهیه می گردد مانند ابریشم ، پشم ، کشمیر ، موهر  که الیاف پشم پرمصرف ترین نوع الیاف حیوانی می باشد. 

 

2- الیاف طبیعی گیاهی از منابع گیاهی مانند تخم کتان ، پنبه و… به عمل می آید. الیاف طبیعی پنبه به دلیل ویژگی های خاص  پرکاربردترین الیاف از انواع گیاهی در صنایع نساجی می باشد؛ الیاف کتان ، کنف ، چتایی جز الیاف طبیعی گیاهی می باشند. 

 

3- الیاف معدنی که از استخراج منابع طبیعی به عمل می آید زیرمجموعه الیاف طبیعی می باشند که آزبست یا پنبه نسوز مهم ترین نمونه الیاف معدنی می باشد ؛ الیاف شیشه ای نمونه پرکاربرد دیگر از الیاف طبیعی معدنی می باشد. 

 

الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی برخلاف الیاف طبیعی، ساخته دست انسان می باشد و با روش های خاص و به شیوه های آزمایشگاهی از مواد شیمیایی یا حتی مواد طبیعی تغییر یافته ساخته می شود. 

 

الیاف مصنوعی به دو دسته تقسیم می گردند:

 

1- الیاف مصنوعی سنتتیک : پایه اصلی الیاف سنتتیک مواد نفتی می باشد مانند پلی استرها، پلی آمیدها، پلی اورتان ها و…

 

2- الیاف بازیافته سنتتیک: الیافی که از مواد اولیه بازیافتی از طبیعت با فناوری های خاص تولید می گردند. مانند ویسکوز ، استات 

 

انواع نخ کدامند؟

نخ ها براساس مواد تشکیل دهنده و الیاف به کار رفته به 3 نوع تقسیم بندی می شوند: 

1- نخ های طبیعی که از الیاف گیاهی یا جانوری تشکیل می شوند مانند نخ پنبه ، نخ ابریشم 

2- نخ های مصنوعی که از الیاف شیمیایی و مصنوعی تشکیل می گردند مانند نایلون و ریون 

3- نخ های مختلط که در ساختار آن ها ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی باهم به کار می رود مانند نخ پلی استر پنبه ، پلی استر پشم 

واردات و ترخیص نخ

واردات نخ از ترکیه

√ واردات نخ از ترکیه به دلیل کیفیت نخ ترک ، همجواری و سهولت حمل از مرز بازرگان به میزان بالایی انجام می گردد. 

صنایع نساجی و پوشاک ترکیه اولین بخش اقتصادی تامین کننده خالص درآمد ارزی صادراتی ترکیه محسوب می شود . 

نخ یکی از مهم ترین گروه های تولیدی صنعت نساجی و مواد اولیه ترکیه است . 

بازار عمده صادرات نخ ترکیه ایتالیا، انگلستان، بلژیک، ایران و هلند می باشد . 

براساس آمار اتحادیه صادرکنندگان نخ در ترکیه، در س ال 2020 یک میلیارد و 159 میلییون و 454 هزار دلار نخ از ترکیه در 9 ماهه اول سال 2020 صادر شده است . 

انگلستان در رده اول واردات نخ از ترکیه قرار دارد ، هلند در رتبه دوم ، و ایتالیا در رتبه سوم قرار دارد . 

نخ پنبه ترکیه به 120 کشور جهان صادرات می شود 

نخ پشم ترکیه به 77 کشور جهان صادرات می شود که آلمان رتبه اول واردات نخ پشم از ترکیه را داراست .

 تولیدکنندگان نخ ابریشم ترکیه به 37 کشور جهان محصولات شان را صادر کرده اند که طبق آمار، ایران بازار اصلی و رتبه اول واردات نخ ابریشم از ترکیه را داراست ، الجزایر در رتبه دوم و عراق رتبه سوم را داراست . 

سخنگوی گمرک ایران ضمن اشاره به جایگاه ترکیه در تجارت خارجی ایران، پارچه و نخ را جز مهم ترین کالاهای وارداتی از ترکیه به ایران بیان کردند.

واردات نخ از چین

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

واردات نخ از ازبکستان

به دلیل شرایط آب و هوایی مساعد، کشاورزی جز مهم ترین ظرفیت های توسعه و تولید کشور ازبکستان می باشد؛ ظرفیت بالای کشاورزی در ازبکستان، منجر به گسترش زیرساخت های صنعتی از جمله صنعت نساجی شده است.

 

صنعت نساجی از مهم ترین شاخص های اقتصادی کشور ازبکستان می باشد که پایه و اساس آن توسعه کشاورزی و گسترش کشت پنبه در این کشور می باشد . 

 

در دوره اتحاد جماهیر شوروی، تولیدات پنبه در سطح جهانی توسعه و گسترش پیدا کرد ؛ دو اقدام مهم اتحاد جماهیر شوروی در توسعه و کشت پنبه اربکستان عبارت بودند از: 1- گسترش سطح زیر کشت پنبه 2- ازبکستان متعهد شد در قبال دریافت آب ،غذا  و انرژی کشت پنبه را نسبت به سایر محصولات کشاورزی در اولویت قرار دهد و بر کشت پنبه تمرکز کند. 

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، دولت مستقل ازبکستان طرح تک محصولی بودن کشاورزی و تمرکز بر تولید پنبه را تداوم بخشید ؛ به این ترتیب پنبه به مهمترین محصول صادراتی کشور ازبکستان تبدیل شد.

 

کشور ایران همراه با دو کشور چین و بنگلادش از عمده ترین خریداران و واردکنندگان پنبه اربکستان می باشند . 

 

 

در سال های اخیر، کشور ازبکستان جهت جلوگیری از کم آبی و تغییر سیاست های صادراتی و افزایش تنوع صادراتی و جلوگیری از خام فروشی و توسعه زیرساخت های صنعت نساجی، بر هدف نهایی فراوری کامل پنبه و ایجاد چرخه کامل فرآوری آن و تبدیل به محصول نهایی نخ پنبه و پارچه تمرکز کرده است. که به دنبال عملی کردن این سیاست در سال 2020 صادرات پنبه ازبکستان 65.35 درصد نسبت به سال 2019 کاهش داشت و به صورت نخ و پارچه به کشورهای جهان صادرات داشت.

 

سخنگوی گمرک ایران در سال 1400 ، واردات انواع نخ پنبه را جز عمده کالاهای اصلی واردات از ازبکستان بیان کرد. 

 در حال حاضر در بسیاری از بخش های مختلف صنایع نساجی کشور از نخ وارداتی ازبکستان به دلیل قیمت نسبتا مناسب و کیفیت مطلوب استفاده می گردد . 

 

 

 

ترخیص نخ از گمرک

ترخیص نخ از گمرک بازرگان

به دلیل محدودیت و ممنوعیت واردات پوشاک و افزایش تولید آن در داخل کشور، نیاز به ملزومات و مواد اولیه همچون پارچه و نخ به مراتب بیش از گذشته می باشد. 

 

بخشی از نخ مورد استفاده در صنایع نساجی اغلب از کشورهایی مانند ترکیه، چین ، ازبکستان ، هند واردات می گردند. 

واردات نخ حتی از کشورهایی مانند ایتالیا ، بنگلادش ، اندونزی ، کره جنوبی ، ترکمنستان ، فرانسه ، روسیه انجام می گردد.

 

واردات نخ از کلیه گمرکات کشور قابل انجام است البته به دلیل اینکه بخش عمده واردات نخ از کشورهای ترکیه و چین می باشد بنابراین اغلب امور ترخیص نخ از گمرک بازرگان و گمرکات بندرعباس انجام می گردد. 

 

انواع نخ های وارداتی به گمرکات کشور عبارتند از : نخ پلی استر ، نخ پنبه شانه شده و شانه نشده ، نخ دوخت ، نخ ویسکوز ، نخ اسپاندکس ، نخ اکریلیک ، نخ پلی آمید ، نخ جوت ، نخ کنف ، نخ کتان ، نخ بامبو ، نخ پشمی ، نخ گیپه ، نخ پلی پروپلین ، نخ فایبرگلاس ، نخ لاکرا اسپان ، نخ متالیک ، نخ جراحی ، نخ ماهیگیری ، نخ ریون ویسکوز ، نخ قیطان ، نخ آرامیدی

 

مهم ترین عوامل در فرایند ترخیص نخ از گمرک بازرگان و هزینه های آن عبارتند از جنس نخ ، نمره نخ ، کاربرد نخ ، تعداد لایه ها و تاب نخ می باشد. 

 

تعرفه واردات نخ

در کتاب مقررات صادرات و واردات ، نخ در قسمت یازدهم کتاب و از فصل 50 تا 63 براساس انواع ماهیت ، جنس و سایر موارد در قالب تعرفه های گمرکی (HS CODE) مختلف طبقه بندی می گردد. 

 

 

میزان درصد حقوق ورودی و ماخذ انواع مختلف نخ پس از تغییر در میزان سود بازرگانی کالاها در سال 1401 به میزان 4 ، 5 ، 10 ، 15 درصد تغییر یافت. 

 

اولویت کالایی اغلب تعرفه های گمرکی نخ 22 , 23 , 24 می باشد . 

مجوز واردات نخ

مجوز واردات نخ نخستین گام جهت واردات نخ پس از اتمام مراحل خرید می باشد که باید قبل از ورود کالا به بنادر و مرزهای گمرکی از سازمان صنعت، معدن و تجارت اخذ گردد. 

مجوز واردات نخ به دو صورت ثبت سفارش از گمرکات و بنادر انجام می گردد و همچنین ترخیص نخ با کارت پیله وری  از گمرک بازرگان قابل انجام می باشد.

 

ممنوعیت واردات نخ

واردات نخ مشمول ممنوعیت کامل که در قوانین گمرکی کالاهای گروه 4 و 27 تلقی می گردند نمی باشد اما در برخی از انواع نخ دارای محدودیت می باشند طوریکه برخی از تعرفه های گمرکی و انواع نخ های وارداتی به دلیل توان تولید داخلی کشور و حمایت از تولیدکنندگان داخلی، جهت اخذ مجوز ثبت سفارش نخ نیاز به بررسی ساخت داخل توسط سازمان صنعت ، معدن و تجارت می باشند. 

ترخیص کار نخ بازرگان

ترخیص نخ از گمرک بازرگان به دلیل اهمیت این ماده اولیه در چرخه صنایع نساجی باید توسط ترخیص کار ماهر انجام گردد تا با تشخیص تعرفه و ارزش صحیح و مناسب و انجام امور در سریع ترین زمان،  این نیاز اولیه صنعت نساجی با هزینه های بهینه و مناسب در دسترس کارگاه ها و کارخانه های صنعت نساجی در سرتاسر کشور قرار گرفته و در نهایت کالای با قیمت مطلوب به دست مصرف کننده نهایی برسد . 

 

اهمیت ترخیص کار نخ از این جهت می باشد که تنوع تعرفه در نخ با توجه به انواع مختلف نخ با ماهیت های متفاوت بسیار زیاد می باشد و همچنین برخی از انواع پرکاربرد و پرمصرف نخ مانند نخ پنبه دارای محدودیت واردات و نیاز به بررسی ساخت داخل دارند بنابراین ترخیص کار ماهر با انتخاب صحیح تعرفه و اخذ مجوز ثبت سفارش واردات در سریع ترین زمان ممکن، میزان پرداختی های حقوق ورودی ، ارزش افزوده و مالیات علی الحساب و هزینه های متفرقه را به حداقل ممکن رسانده و در سریع ترین زمان ممکن امور مربوط به حمل ، واردات و ترخیص و خروج کالا از گمرک را انجام می دهد .  

واردات و ترخیص انواع نخ

واردات و ترخیص نخ پنبه از گمرک بازرگان

ترخیص نخ پنبه از گمرک بازرگان ، گمرکات بندرعباس وسایر گمرکات کشور انجام می گردد. 

واردات و ترخیص نخ پنبه به صورت های مختلف انجام می شود که برخی از آن ها عبارتند از: 

نخ پنبه 30/1 

نخ پنبه 40/1

نخ پنبه شانه نشده 

نخ پنبه شانه زده 

نخ پنبه اسپاندکس 

نخ پنبه نایلون 

نخ پنبه پلی استر   

واردات و ترخیص نخ پلی استر از گمرک بازرگان

واردات ترخیص نخ پلی استر از گمرک بازرگان و سایر گمرکات کشور انجام می گردد .

پلی استر یک پلیمر مصنوعی است که حدود 40 درصد از تولید جهانی پلی استر برای تولید نخ پلی استر استفاده می شود. 

نخ مصنوعی پلی استر یکی از مرغوبترین نخ ها با ویژگی های مختلف می باشد . 

 

نخ های پلی استر به صورت 3 نوع تولید و مصرف می شوند :

نخ رشته ای پلی استر فیلامنت 

نخ پلی استر تابیده شده و ریسیده شده 

نخ پلی استر بافت دار 

 

 استفاده گسترده از نخ های پلی استر در صنعت پوشاک به دلایل ذیل می باشد : 

استحکام کششی بالا 

انقباض کم 

براق بودن 

محافظت از پوست در برابر شرایط مختلف آب و هوایی 

مقاوم در برابر مواد شیمیایی 

 

نخ پلی استر در انواع مختلف نخ دوخت ، غیر از نخ دوخت از گمرک بازرگان واردات و ترخیص می گردد . 

  

واردات و ترخیص نخ ابریشم از گمرک بازرگان

واردات و ترخیص نخ اکریلیک از گمرک بازرگان

واردات و ترخیص نخ اکریلیک از گمرک با تعرفه (hs code) ذیل انجام میگردد . 

55093100 – نخ یک لا که حداقل 85درصد وزنی الیاف غیریکسره اکریلیک و مداکریلیک باشد . 

55093200- نخ چندلا تابیده یا کابله که حداقل 85 درصد الیاف غیریکسره اکریلیک باشد 

55096100 – سایر نخ ها از الیاف اکریلیک و مداکریلیک که عمدتا با پشم یا موی نرم حیوان مخلوط شده باشند 

55096200- سایر نخ ها از الیاف اکریلیک و مداکریلیک که عمدتا یا منحصرا با پنبه مخلوط شده باشند 

55096900 – سایر 

واردات و ترخیص نخ بافندگی(کاموا) از گمرک بازرگان

واردات و ترخیص نخ دوخت از گمرک بازرگان

واردات و ترخیص نخ پلی آمید از گمرک بازرگان

واردات و ترخیص نخ اسپاندکس از گمرک بازرگان

واردات و ترخیص نخ پلی پروپلین از گمرک بازرگان

واردات و ترخیص نخ پشم از گمرک بازرگان

واردات و ترخیص نخ کنف از گمرک بازرگان

واردات و ترخیص نخ آرامیدی از گمرک بازرگان

واردات و ترخیص نخ فانتزی از گمرک بازرگان

واردات و ترخیص نخ ویسکوز از گمرک بازرگان

واردات و ترخیص نخ جراحی از گمرک بازرگان

واردات و ترخیص نخ متالیک از گمرک بازرگان

واردات و ترخیص نخ نایلون از گمرک بازرگان

واردات و ترخیص نخ کتان

واردات و ترخیص نخ از الیاف شیشه

واردات و ترخیص نخ جوت

واردات و ترخیص نخ بامبو

واردات و ترخیص نخ نسوز

واردات و ترخیص نخ پلی اتیلن

واردات و ترخیص نخ کیسه هوای خودرو (ایربگ)

اشتراک گذاری این مقاله
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی

آخرین مقالات

برچسب ها