ترخیص کار گمرک بازرگان

ترخیص کار گمرک بازرگان

ترخیص کالا از گمرک بازرگان برای کلیه کالاهای وارداتی، صادراتی و ترانزیتی به صورت 24 ساعته در مدت زمان کوتاه با رویه های مختلف توسط ترخیص کار گمرک بازرگان انجام می گردد در ذیل به صورت مشروح به معرفی گمرک بازرگان و نحوه ترخیص از گمرک بازرگان پرداخته شده است

وظایف ترخیص کار گمرک بازرگان

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

اهمیت واردات و ترخیص کالا از گمرک بازرگان

مسافت کوتاه از کشور مبدا به گمرک مرزی بازرگان

ترخیص کالا از گمرک بازرگان به دلیل فاصله کوتاه با کشور ترکیه از نظر زمانی و سرعت حمل و تحویل کالا در ایران یک امتیاز مهم گمرک بازرگان محسوب می گردد

 

در نتیجه ترخیص کالا از گمرک بازرگان در بازه زمانی کوتاه تری نسبت به سایر گمرکات که حمل دریایی یا حمل مرکب دارند انجام می گردد.

 

کالا و محموله های ارسالی حتی از دورترین نقاط ترکیه و گمرکات ترکیه در فاصله زمانی حداکثر یک هفته وارد مرز بازرگان می شوند . 

 

البته در برخی از مواقع ممکن است به دلیل تعطیلات در هریک از کشور یا شرایط خاص منطقه ای، جهانی کامیون ها در پشت مرز در نوبت و صف ورود به کشور قرار گیرند یا برای مدت زمانی محدود مرزها از طرف ایران یا ترکیه بسته شود .

 

در 4 اسفندماه سال 1398به دلیل شیوع ویروس کرونا، گذرگاه مرزی بازرگان بسته شد و تردد مسافر و کامیون متوقف گردید؛ پس از حدود سه ماه در نیمه خرداد تردد کامیون و واردات، صادرات و ترانزیت کالا از مرز بازرگان از سر گرفته شد.

و پس از یک سال و نیم ممنوعیت، تردد مسافر از مرز بازرگان در 16 مهر1400 با رعایت دستورالعمل ها امکان پذیر گردید.

 

ورود و خروج کامیون ها در هرساعت از شبانه روز از سمت ترکیه به بازرگان و بالعکس انجام می گردد. 

 

محموله ها پس از ورود به گمرک بازرگان طبق قوانین و مقرات انبارهای عمومی گمرک ایران براساس نوع کالا، مواد تشکیل دهنده در انبارهای سرپوشیده و محوطه های روباز تخلیه می گردند.

 

باتوجه به شرایط کشور و نوسان های ارزی، ترخیص کالا و تحویل آن در مدت زمان کوتاه در مقصد برای تاجران و فعالان اقتصادی بسیار با اهمیت می باشد که این مهم از طریق مرز بازرگان تسهیل می گردد.  

دسترسی به اروپا از طریق مرز بازرگان

یکی از مزیت های مهم گمرک بازرگان قابلیت دسترسی به اروپا از طریق این گمرک مرزی می باشد چنانچه پل ارتباطی تبادل کالا با ترکیه و از طریق ترکیه با اروپا در حوزه واردات، صادرات و ترانزیت می باشد.

 

بازار داخلی و بسیاری از صنایع جهت تامین مواد اولیه، خواستار واردات از اروپا به دلیل کیفیت برتر برخی محصولات ساخت اروپا می باشند؛ که در این صورت اغلب کالاها تحت رویه کارنه تیر به ترکیه و سپس ایران ارسال می گردند. 

 

بسیاری از کالا ها با برند و منشا کشورهای اروپایی همچون آلمان، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و… در گمرک بازرگان پس از طی تشریفات قانونی، ترخیص و خروج می گردند.

 

برخی از شرکت های اروپایی و ترکیه به دلیل اعمال تحریم های بین المللی در فروش کالا و خدمات به ایران دارای محدودیت هستند که واردات این نوع کالاها توسط تیم ترخیص کار باتجربه امکانپذیر می باشد.

ترخیص کالا با مرزنشینی و پیله وری

√ ترخیص کالا با پیله وری یکی از ویژگی های مهم گمرک بازرگان و بسیاری از گمرکات مرزی کشور می باشد .

 

در گمرک بازرگان امکان اخذ مجوز ثبت سفارش به دو شیوه و رویه مجود دارد : ثبت سفارش و پیله وری 

 

رویه پیله وری در گمرک بازرگان به دلیل وجود بازارچه مشترک مرزی ساری سو با کشور ترکیه می باشد که در حوزه منطقه آزاد ماکو و شهر دوبایزید در استان آغری ترکیه واقع گردیده است . 

 

از ویژگی ترخیص با رویه پیله وری ترخیص در مدت زمان کوتاه و حتی برای بارهای بسیار خرد می باشد . 

 

درصورت مشمول بودن تعرفه کالای وارداتی با مقررات پیله وری و مرزنشینی مجوز واردات در سامانه جامع تجارت اخذ می گردد.

نوع عملیات ارزی در مجوز پیله وری برخلاف ثبت سفارش، غیربانکی بوده و محل تامین ارز به صورت واردات درمقابل صادرات می باشد.

مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان

ترخیص کالا از گمرک بازرگان از زمان تحویل ترخیصیه و قبض انبار توسط شرکت حمل شروع می گردد . 

 

 ترخیص کار بازرگان قبل از ورود کالا به گمرک بازرگان و تخلیه در انبار مجوز ثبت سفارش را دریافت می کند . 

 

پس از دریافت اسناد، اظهارنامه گمرکی جهت معرفی کالا و ارائه مشخصات در سامانه گمرکی epl به گمرک بازرگان تنظیم و اعلام می گردد .

 

مراحل ارزیابی و کارشناسی کالای اظهاری در گمرک بازرگان انجام می گردد . 

 

کد منشا بانکی یا کد ساتا طی عملیات بانکی دریافت شده و به صورت سیستمی به گمرک بازرگان ارسال می گردد . 

 

مراحل بارگیری کالا و خروج از گمرک انجام می گردد . 

مدت زمان ترخیص کالا از گمرک بازرگان

 مدت زمان ترخیص کالا از گمرک بازرگان با رویه ثبت سفارش به عوامل مختلفی مانند تعرفه کالا ، گروه کالایی و مهارت، تجربه و توانایی ترخیص کار دارد . 

 

درصورتی که تعرفه کالای وارداتی جز لیست از محل تامین ارز نیمایی باشد ثبت سفارش براساس گروه کالایی به مدت زمان 20 تا 40 روز در نوبت تخصیص ارز خواهد بود که پس از تایید تخصیص و ارائه اسناد به بانک عامل، کد ساتا دریافت و به گمرک جهت صدور مجوز خروج کالا ارائه می گردد.

 

درصورتی که تعرفه کالای وارداتی جز لیست از محل تامین ارز به صورت واردات در مقابل صادرات باشد تاییدیه تخصیص ارز بانک مرکزی در مدت زمان کوتاه یک الی دو روز صادر می گردد که پس از رائه اسناد به بانک عامل، کد ساتا و منشا ارز صادر و به گمرک اجرایی جهت خروج کالا ارائه می گردد.

 

ترخیص با رویه پیله وری از مرز بازرگان در مدت زمان 4 تا 5 روز انجام می گردد 

اشتراک گذاری این مقاله
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی

آخرین مقالات

برچسب ها