همه چیز درباره ترخیص کالا از گمرک – راهنمای ترخیص کالا

همه چیز درباره ترخیص کالا از گمرک – راهنمای ترخیص کالا

ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا چیست ؟

 • ترخیص کالا به مجموعه عملیاتی که منجر به خروج کالا از مرزهای گمرکی به داخل کشور تحت رویه ترخیص قطعی ، ترخیص موقت یا خروج کالا جهت صادرات و مرجوع کردن کالا از کشور می گردد گفته می شود.

 

 • طبق بند ث ماده 1 قانون امور گمرکی، ترخیص کالا از گمرک عبارتست از خروج کالا از اماکن گمرکی پس از انجام تشریفات گمرکی .

ترخیص کار گمرک کیست؟

 • ترخیص کالا از گمرک توسط صاحبان کالا و یا نمایندگان قانونی آن ها که کارگزار گمرک یا حق العمل کار دارای پروانه فعالیت و اصطلاحاً ترخیص کار گفته می شود صورت می پذیرد.

 

 • ترخیص کالا به جهت نیاز به مهارت عملی، تجربه، دانش علمی لازم است توسط فرد یا افرادی که مسلط بر امور گمرکی می باشند و اصطلاحاً ترخیص کار گمرک نامیده می شود انجام گردد .

تفاوت ترخیص کار رسمی و غیررسمی

 • ترخیص کالا در گمرکات کشور توسط ترخیص کار رسمی و غیررسمی انجام می گردد . 

 

 • طبق ماده 190 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا مستلزم داشتن پروانه کارگزاری گمرکی است.

 

 • ولی در تبصره یک همین ماده اعلام می کند سازمان های دولتی و سفارتخانه ها می توانند کارمندان خود را برای انجام امور گمرکی معرفی نمایند و صاحبان کالا (شرکت ها و اشخاص حقوقی) می توانند جهت انجام تشریفات گمرکی به کارمندان خود وکالت دهند و الزامی به داشتن پروانه کارگزار رسمی ندارند .

 

 • وزارت امور اقتصادی پیشنهاد حذف تبصره یک ماده 190 را به صورت خلاصه به دلایل ذیل ارائه داده :
 •  نگهداری سوابق کارگزاران و حق العمل کاران گمرکی در گمرک ایران موجب کنترل عملکرد ترخیص کاران رسمی و حفظ منافع صادرکنندگان و واردکنندگان می گردد در صورتی که ترخیص کاران غیررسمی هیچگونه اطلاعات در گمرک ایران و سازمان های ذیربط ندارند و درصورت انجام عملی اشتباه پیگیری از ترخیص کاران غیررسمی برای صاحبان کالا مشکل خواهد بود . 
 • انجام تشریفات گمرکی به دلیل تنوع مقررات داخلی و خارجی و پیچیدگی های تجارت الکترونیک نسبت به گذشته مستلزم انجام امور گمرکی توسط افرادی هست که مهارت و دانش لازم را دارند چنانچه بسیاری از کشورها با گسترش تجارت الکترونیک، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا را صرفا توسط حق العملکاران و کارگزاران گمرکی (customs broker) مجاز می دانند . 

 

وظایف ترخیص کار گمرک 

 • از وظایف ترخیص کار انجام سریع امور گمرکی ، حفظ امنیت کالا و کاهش هزینه های ترخیص کالا از گمرک تا حد امکان می باشد .

 

 • ترخیص کار موظف به اخذ مجوز واردات از سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد و نیز مجوزهایی مانند استاندارد، بهداشت، وزارت دفاع، وزارت ارتباطات و مخابرات، محیط زیست، قرنطینه و نباتی، انرژی اتمی و سایر مجوزهایی که ممکن است جهت ترخیص کالا لازم باشد.

 

 • یک ترخیص کار باتجربه و ماهر، با تسریع روند اخذ مجوزهای لازم، روند خروج ترخیص کالا از گمرک را تسریع می کند و مدت ایستایی کالا در گمرک را به حداقل می رساند . 

مراحل ترخیص کالا از گمرک

 • مراحل ترخیص کالا و پروسه آن در طی چندین مرحله به شرح ذیل انجام می گردد : 

1. مرحله اول ترخیص کالا

 • ترخیص کار گمرک پس از دریافت ترخیصیه و قبض انبار و اسناد حمل از شرکت حمل، گام نخست جهت ترخیص کالا را شروع می کند.

 

 • در مرحله نخست ترخیص کالا باید اسناد توسط ترخیص کار آماده گردد؛ اسناد مورد نیاز عبارتند از: گواهی مبدا، اینویس فاکتور، پکینگ لیست و مجوز ثبت سفارش واردات کالا 

2. مرحله دوم ترخیص کالا

 • مرحله دوم ترخیص کالا اظهار کالا یا چندین قلم کالا در سامانه جامع گمرکی epl می باشد .

 

 • پیش نیاز اصلی اظهار گمرکی ثبت سفارش کالا و دریافت کد هشت رقمی از وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد . 

 

 • در اظهارنامه گمرکی کلیه اطلاعات مربوط به کالا از قبیل وزن خالص، ناخالص، ارزش، کشور سازنده، کشور مورد معامله، نوع قرارداد و ماخذ گمرکی تعرفه ثبت شده و درنهایت کوتاژ هشت رقمی در یکی از مسیرهای سبز، زرد و قرمز دریافت می گردد . 

 

3. مرحله سوم ترخیص کالا 

 • در مرحله سوم ترخیص کالا ارزیابی و کارشناسی گمرک جهت مشاهده و بررسی فیزیکی کالا و انطباق کالا با اسناد ارائه شده انجام می گیرد و ارزش کالای اظهاری در مقایسه با سوابق گمرکی در سامانه tsc وماده 14 و 15 قانون امور گمرکی بررسی می گردد . 

 

4. مرحله چهارم ترخیص کالا

 • پس از اخذ کدمنشا بانکی (ساتا) از بانک مرکزی کالاهای اظهاری از گمرک خارج و تحویل صاحب کالا می گردد . 

 

هزینه ترخیص کالا از گمرک چقدر می باشد ؟ 

 • هزینه ترخیص کالا و قیمت ترخیص کالا یکی از مهم ترین فاکتورهای ترخیص کالا است و کوچکترین اشتباه در برآورد این هزینه ها می تواند خسارت جبران ناپذیری برای صاحبان کالا داشته باشد .

 

 • هزینه ترخیص کالا از گمرکات به صورت کلی شامل موارد ذیل می باشد :

1. حقوق ورودی که براساس تعرفه گمرکی کالا و ماخذ آن، ارزش کالا دریافت می گردد

2. عوارض هلال احمر که یک درصد از حقوق ورودی کالا می باشد

3. 9درصد مالیات بر ارزش افزوده که شامل 9درصد مجموع حقوق ورودی و ارزش ریالی کالا می باشد .

4. 4درصد مالیات علی الحساب که از مجموع حقوق ورودی و ارزش ریالی کالا به صورت علی الحساب دریافت می گردد .

5. عوارض صادراتی که به دلیل حمایت از تولید داخل و  برای درصد کمی از کالاهای صادراتی به صورت مواد اولیه اعمال می گردد.

6. استاندارد اجباری که هرساله لیست کالاهای مشمول استاندارد اجباری توسط سازمان ملی استاندارد صادر می گردد .

7. هزینه های مربوط به مجوز واردات، ثبت سفارش و کارت بازرگانی

8. هزینه حمل و نقل کالا

9. هزینه های آزمایشگاه و تعیین ماهیت، تخلیه، بارگیری، انبارداری، ایکس ری و …

 

 

 

 

اشتراک گذاری این مقاله
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی

آخرین مقالات

برچسب ها

اهمیت ترخیص کار بندرعباس ترخیص از بوشهر ترخیص از گمرک ترخیص از گمرک بازرگان ترخیص از گمرک بازرگان با پیله وری ترخیص از گمرک بندرعباس ترخیص با ثبت آماری ترخیص با پیله وری ترخیص در گمرک بازرگان ترخیص پیله وری ترخیص پیله وری بازرگان ترخیص کار ترخیص کار بازرگان ترخیص کار بندرعباس ترخیص کار بوشهر ترخیص کار رسمی ترخیص کار صادرات ترخیص کار مرز بازرگان ترخیص کار واردات ترخیص کار پیله وری ترخیص کار پیله وی ترخیص کار گمرک ترخیص کالا ترخیص کالا از بازرگان ترخیص کالا از بندرعباس ترخیص کالا از گمرک ترخیص کالا با پیله وری ترخیص گمرک بازرگان ثبت سفارش حذف ارز 4200 حذف واردات خودرو سواری سامانه ترخیص کالا از گمرک شرکت ترخیص بازرگان نیاز به ترخیص کار واردات خودرو سواری واردات خودرو سواری منتفی شد ورود به سامانه جامع تجارت ورود به سامانه جامع تجارت ، ثبت سفارش وظایف ترخیص کار ویژگی های ترخیص کار پیله ور چیست پیله ور کجاست پیله وری یعنی چه گمرک شهید رجایی