هزینه و قیمت ترخیص کالا از گمرک

هزینه و قیمت ترخیص کالا از گمرک
هزینه و قیمت ترخیص کالا از گمرک

هزینه و قیمت ترخیص کالا از گمرک و به عبارتی مقدار عوارض گمرکی و سایر هزینه ها اساسا به ماهیت، تعرفه و ارزش کالای وارداتی بستگی دارد. 

در ذیل به شرح هزینه های پرداختی در گمرک و عوارض گمرکی پرداخته ایم :

حقوق گمرکی 

  • یکی از عوامل موثر بر مقدار هزینه و قیمت ترخیص کالا، حقوق گمرکی می باشد که کلیه کالاهای وارداتی ، حداقل 4 درصد از ارزش کل کالا را به عنوان حقوق گمرکی پرداخت می کنند که میزان آن بستگی به کد تعرفه گمرکی hs code و ماخذ آن دارد و در کشورهای مختلف براساس شرایط اقتصادی و سیاسی متفاوت می باشد.
  • کالاهایی که نیاز به واردات آن ها از خارج از کشور به داخل وجود دارد معمولا با درصد پایین تر حقوق گمرکی و تعرفه گمرکی ترخیص می گردند مانند مواد اولیه تولیدات صنایع مختلف 
  • و بالعکس کالاهایی که تولید داخل دارند یا ظرفیت و توان تولید آن کالا در کشور وجود دارد دولت در حمایت از تولیدات داخلی تعرفه های گمرکی بالاتری را به این کالاها اختصاص می دهد. 

سود بازرگانی:

  • سود بازرگانی بخشی از هزینه ترخیص کالا از گمرک و درصدی از ارزش کل کالا می باشد که میزان آن توسط دولت و هیئت وزیران مصوب می گردد و از کالاهای وارداتی که به صورت قطعی واردات و ترخیص می گردند در گمرک دریافت می گردد.
  • میزان سود بازرگانی براساس شرایط و سیاست های اقتصادی کشور در سال های مختلف برای کالاهای مختلف متفاوت می باشد.
  • کالاهایی که تولید آن ها در کشور وجود دارد و نیاز به واردات به آن ها جز اولویت ها نمی باشد وارد کنندگان جهت واردات این نوع کالاها درصد بالایی از سود بازرگانی را پرداخت می کنند مانند کالاهای لوکس

حقوق ورودی :

جهت واردات کالا باید درصدی از ارزش کل کالا CIF به عنوان حقوق ورودی به گمرک و در سامانه پرداخت عوارض گمرکی دولتی پرداخت گردد.

حقوق ورودی مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی می باشد

میزان حقوق گمرکی به ماخذ و کد تعرفه گمرکی کالا و وضعیت تولید آن کالا در کشور دارد ؛ کالایی که میزان تولید بالا داد و از نظر تولید داخلی ظرفیت مناسب وجود داشته باشد و نیاز به واردات آن کالا کمتر باشد میزان حقوق گمرکی دریافتی از آن کالا بیشتر خواهد بود

فرمول حقوق وودی : ارزش CIF  کالا * ماخذ کد تعرفه گمرکی

9 درصد ارزش افزوده

4 درصد مالیات علی الحساب

هزینه های تعیین ماهیت و استاندارد اجباری

  • بسیاری از کالاهای وارداتی و برخی از کالاهای صادراتی جهت تشخیص صحیح کد تعرفه گمرکی hs code الزام به نمونه برداری و تعیین ماهیت دارند تا نوع ، جنس و درصد مواد تشکیل دهنده مشخص گردد . 
  • در این میان برخی کالاها مشمول استاندارد اجباری هستند و نیاز به بررسی با دقت بیشتری دارند که سالانه لیست کالاهای مشمول استاندارد اجباری از طرف سازمان ملی استاندارد منتشر می گردد . 
  • بنابراین بخشی از هزینه ها به عنوان خدمات آزمایشگاهی و استاندارد به آزمایشگاه های مربوطه پرداخت می گردد . 

هزینه های انبارداری و دموراژ

 

 

هزینه های ترخیصیه و قبض انبار

 

هزینه های کارت بازرگانی و مجوز

هزینه های متفرقه و دستمزد ترخیص کار

اشتراک گذاری این مقاله
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی

آخرین مقالات

برچسب ها

اهمیت ترخیص کار بندرعباس ترخیص از بوشهر ترخیص از گمرک ترخیص از گمرک بازرگان ترخیص از گمرک بازرگان با پیله وری ترخیص از گمرک بندرعباس ترخیص با ثبت آماری ترخیص با پیله وری ترخیص در گمرک بازرگان ترخیص پیله وری ترخیص پیله وری بازرگان ترخیص کار ترخیص کار بازرگان ترخیص کار بندرعباس ترخیص کار بوشهر ترخیص کار رسمی ترخیص کار صادرات ترخیص کار مرز بازرگان ترخیص کار واردات ترخیص کار پیله وری ترخیص کار پیله وی ترخیص کار گمرک ترخیص کالا ترخیص کالا از بازرگان ترخیص کالا از بندرعباس ترخیص کالا از گمرک ترخیص کالا با پیله وری ترخیص گمرک بازرگان ثبت سفارش حذف ارز 4200 حذف واردات خودرو سواری سامانه ترخیص کالا از گمرک شرکت ترخیص بازرگان نیاز به ترخیص کار واردات خودرو سواری واردات خودرو سواری منتفی شد ورود به سامانه جامع تجارت ورود به سامانه جامع تجارت ، ثبت سفارش وظایف ترخیص کار ویژگی های ترخیص کار پیله ور چیست پیله ور کجاست پیله وری یعنی چه گمرک شهید رجایی