پیله وری چیست و شرایط ترخیص پیله وری

پیله وری چیست و شرایط ترخیص پیله وری

ترخیص کالا با پیله وری

پیله وری چیست ؟

ترخیص کالا با پیله وری برای ساکنین مناطق مرزی جهت برخورداری از شرایط بهتر اشتغال و درآمدزایی و امرار معاش قشر ضعیف این مناطق اختصاص می یابد . افرادی که ساکن مناطق محروم مرزی و مشخص شده هستند و از شرایط قانونی برخوردار هستند به نام خود کارت مرزنشینی دریافت می کنند.

طبق ماده 3 قانون ساماندهی مبادلات مرزی مصوب 1384.07.06 پیله ور عبات است از شخص ساکن در مناطقی که طبق تبصره 1 ماده 1 آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی مبادلات مرزی نقاط یا اعماق مرزی کشور که به فاصله حداکثر 30 کیلومتر از نقطه مرزی قرار دارد و توسط وزارتخانه های کشور و بازرگانی تعیین می گردد . 

پیله ور کیست ؟

پیله وری شامل کدام مناطق می شود ؟

با توجه به وجود 15 کشور در همسایگی و 17 استان مرزی در ایران مرزنشینان در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، کردستان، کرمانشاه، خراسان جنوبی، رضوی، شمالی، گلستان، بوشهر، خوزستان، سیستان بلوچستان، هرمزگان، فارس، گیلان و مازندران می توانند نسبت به دریافت کارت مرزنشینان اقدام کنند . 

طبق ماده 3 قانون ساماندهی مبادلات مرزی مصوب 1384/07/06 پیله ور عبارتست از شخص ساکن نقاط مرزی کشور که طبق تبصره 1 ماده 1 آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی مبادلات مرزی به فاصله حداکثر سی کیلومتر از نقطه مرزی قرار دارد که این مناطق توسط وزارتخانه های کشور و بازرگانی تعیین می گردد .

کارت های پیله وری در اواخر سال 1399 از حالت دفترچه ای به کارت الکترونیکی مرزنشینی تغییر پیدا کرد که مرزنشینان می توانند به صورت سیستمی و الکترونیکی امور مربوط به اخذ ثبت آماری جهت ترخیص کالا از گمرک، تمدید و ابطال کارت پیله وری و بررسی وضعیت آن را از طریق سامانه مبادلات مرزی به آدرس http://www.marz.taarco.ir  انجام دهند .

طبق ماده 5 قانون ساماندهی مبادلات مرزی در هر استان مرزی، شورای ساماندهی متشکل از استاندار، رئیس سازمان های بازرگانی، صنایع و معادن، جهاد کشاورزی، اداره کل اطلاعات، تعاون، تعزیرات حکومتی، گمرک، فرماندهی نیروی انتظامی استان، دادستان و نماینده اتحادیه شرکت های تعاونی مرزنشینان تشکیل می گردد .

این شورا بر کارکرد بازارچه های مرزی نظارت دارند .

کارت پیله وری توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در ماههای دی و بهمن هر سال  صادر می گردد و هر 3 سال یکبار تمدید می گردد

سقف مبادلات مرزی در هر منطقه مرزی با توجه به آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال قبل توسط اداره صنعت، معدن و تجارت و شورای ساماندهی تعیین و اعلام میگردد .

کنترل سقف سهمیه واردات و صادرات کارت های پیله وری و مرزنشینی برعهده گمرک می باشد

طبق تبصره 2 ماده 5 برای مناطق محروم مرزی دو برابر سهمیه نسبت به سایر مناطق لحاظ می شود و فهرست این مناطق توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعلام می گردد .

واردات با پیله وری در چه زمانی مجاز می باشد ؟

ترخیص با پیله وری

واردات کالا از طریق پیله وری فقط در حوزه گمرکات بازارچه های مرزی و یا گمرک همان استان صورت می گیرد .

در مواردی که مبادله در بازارچه های مرزی امکان پذیر نباشد، شورای ساماندهی مبادلات مرزی می تواند نزدیک ترین گمرک را به عنوان محل ترخیص و انجام تشریفات گمرکی واردات و صادرات کالا به شیوه پیله وری را اعلام نماید .

به عنوان مثال کلیه امور گمرکی واردات و صادرات کالا از بازارچه ساری سو از طریق گمرک بازرگان انجام می گیرد .

رویه واردات از طریق کارت پیله وری و مرزنشینی با رویه غیربانکی و به صورت واردات در مقابل صاردات می باشد. و گمرک ترخیص کننده باید قبل از خروج کالا نسبت به کسر پیمان ارزی واردات از محل صادرات انجام شده در یک سال اخیر اقدام نماید .

صادرات با کارت پیله وری و مرزنشینی در حد سقف مقرر از طریق کلیه گمرکات مرزی کشور بلامانع می باشد .

واردات و ترخیص کالا با پیله وری در گمرکات مرزی به میزان سهمیه و سقف تعیین شده که توسط صنعت، معدن و تجارت در سیستم سامانه جامع تجارت به آدرس http://ntsw.ir  از سال 1400 ارائه می گردد انجام میگردد .

رویه ترخیص پیله وری و با مجوز ثبت آماری تفاوت چندانی با واردات به صورت ثبت سفارش ندارد ، کلیه امور گمرکی به صورت مشابه انجام میگیرد و تنها تفاوت کسر پیمان ارزش فاکتور وارداتی از میزان صادرات پیله ور در یک سال اخیر می باشد .

آذربایجان غربی به دلیل همجوار بودن با کشور ترکیه که رتبه سوم صادرات کالا به ایران و کشور عراق که رتبه دوم مقصد صادراتی کالاهای ایرانی می باشد یکی از مهم ترین استان های مرزی می باشد . شش بازارچه مرزی ساری سو در ماکو ، صنم بلاغی پلدشت، تمرچین پیرانشهر، رازی خوی و بازارچه کیله سردشت و سرو در این استان فعال می باشند. طبق آخرین اعلام وزارت اقتصاد و دارایی درحال حاضر 8 هزار و 200 کارت پیله وری در این استان صادر شده که حدود 2هزار کارت غیرفعال است . در این استان برای هر کارت 18 هزار دلار سهمیه واردات و صادرات تعلق گرفته است .

سامانه مرزنشینان و پیله وران 

 

اشتراک گذاری این مقاله
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی

آخرین مقالات

برچسب ها

اهمیت ترخیص کار بندرعباس ترخیص از بوشهر ترخیص از گمرک ترخیص از گمرک بازرگان ترخیص از گمرک بازرگان با پیله وری ترخیص از گمرک بندرعباس ترخیص با ثبت آماری ترخیص با پیله وری ترخیص در گمرک بازرگان ترخیص پیله وری ترخیص پیله وری بازرگان ترخیص کار ترخیص کار بازرگان ترخیص کار بندرعباس ترخیص کار بوشهر ترخیص کار رسمی ترخیص کار صادرات ترخیص کار مرز بازرگان ترخیص کار واردات ترخیص کار پیله وری ترخیص کار پیله وی ترخیص کار گمرک ترخیص کالا ترخیص کالا از بازرگان ترخیص کالا از بندرعباس ترخیص کالا از گمرک ترخیص کالا با پیله وری ترخیص گمرک بازرگان ثبت سفارش حذف ارز 4200 حذف واردات خودرو سواری سامانه ترخیص کالا از گمرک شرکت ترخیص بازرگان نیاز به ترخیص کار واردات خودرو سواری واردات خودرو سواری منتفی شد ورود به سامانه جامع تجارت ورود به سامانه جامع تجارت ، ثبت سفارش وظایف ترخیص کار ویژگی های ترخیص کار پیله ور چیست پیله ور کجاست پیله وری یعنی چه گمرک شهید رجایی